"Büyük alimler 3 ayda bir hacamat olurlardı Efendimiz'in (Sallallahü aleyhi ve sellem) hanımları hacamat olmuşlardır.Kim sünnetimi ihya ederse ölümümden sonra beni ihya etmiştir. Kim sünnetme sarılırsa ümmetimin fesada gittiğinde ona yüz şehit sevabı var"

"Gastrointestinal Rahatsızlıklar İhmale Gelmez Sağlıklı İken Bile Yılda Bir Kez Yapılması Vücudu Zinde Tutar. Bağırsaklarımız evimizin tuvaleti gb dir.Ne kadar temiz tutarsak o kadar az rahatsızlanırız."

"40 Günlükten Ölüme Şifa Herkesin Hakkı ‘Şifa İlah'ın Sana Teslim Ettiği Bedeni Ona Temiz Ulaştırabilmekte, Sen Yeter ki Doğruyla Yanlışın Ayrımını İyi Yap’. "

"" İlaçların en hayırlısı hacamat, müshil ve sülük takmaktır. “ Kenz’ul Ummal, Peygamber Efendimiz Hadis-i Şerif'de "Mirac'dan inerken hangi Melek cemaatine rastlasam. Ey Muhammed (Sallallahü aleyhi ve sellem) ! Ümmetine hacamat olmalarını emret !"

İŞLEMDEN ÖNCE DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

KUPA'DAN ÖNCE YAPILMASI GEREKENLER;


*Kişi gelirken ilaçları ile en son tarihli raporlarıyla müracat etmelidir. Kan verme işlemlerinde üşüme olabileceğinden rahat ve kalın giyinmek üşütmemek açısından idealdir. Uykusuz ve yorgun, 4 saatten fazla açlık durumu mevcut olanlar işlemi erteletmelidir.

Bayanlar işlem zamanında REGLİ olmamalıdır. Yumurtalık atılımı bitmelidir.

*1 GÜN ÖNCE; Komadin, 200 mg aspirin veya plavix gb ilaçlar yoğun kan sulandırıcı kesilmeli.

 * Kan sulandırıcı gıda azaltılmalı (fazla kiraz) kan sulandırıcı ilaç (100 mg aspirin o gün) alınmamalı. O gün Hayvansal gıda perhizi yapılmalı.(Et, süt, yumurta, yoğurt, peynir, margarin, vb.) olabildiğince  yağsız beslenilmeli.(yapılabilirse 1 gün öncesinden bile alınmayabilir.) Kan temizliği öncesi kan konsantrasyonunun olmaması için 24 saat öncesinden hayvansal gıda alınmaz. Zira hayvansal gıdalar protein ihtiva eder, kanı koyulaştırır. Hayvansal perhize dikkat edilerek yapılan kupa daha faydalıdır. Olaki unutup bir dilim peynir veya bir lokma et yenildiyse sorun değil, bir yemek kaşığı sirke içilirse hayvansal gıdanın etkisini nötürleştirir.

*Alkol alınmamalı, eşiyle birliktelik yaşanmamalı, birliktelik stresi azaltır ama aynı zamanda da kan dolaşımını yavaşlatır. Kan dolaşımı zayıf olursa kupanın şifası azalır. Bu nedenle kupa'dan önce bir gün (24 saat) birliktelik yapılmaması daha iyidir. 


*İŞLEMDEN 1 SAAT ÖNCE; Yiyecek içeçek azaltılmalı.

Kupa'nın aç karnına yapılmasının nedeni; aç iken kandaki total yağ ve glikoz oranını ve diğer zararlı maddeler düşük düzeyde bulunmaktadır. Bu durumda kalp, karaciğer ve böbrekler daha aktiflerdir.

Vücutta takribi 6-7 litre kan olup yemekten sonra takribi 3-4 litre kan sindirim işlemini gerçekleştirmek için görevlendirilir. Bu durumda kan basıncı düşmesi ve kan dolaşım hızının yavaşlaması nedeniyle kupa ile toksit maddeleri temizlemek zorlaşır. 

Çünkü; tokluk halinde kan, karın boşluğunda göllendiği için hayati merkezlerimiz olan beyin ve kalbin beslenmesi zayıflamıştır. Böyle durumlarda kupa yapılınca beyne, kalbe ve diğer hayati hormon ve enzim yapan bezlere giden kan hacmi iyice düşerek, felç, enfarktüs gibi kalıcı rahatsızlıkların çıkmasına neden olur.

*İŞLEME YAKIN, Banyo yapılabilirse kan temizliği öncesi temizlik sağlar, İŞLEMDEN ÖNCE Tuvalet yapılıp Abdest alınmalı çünkü işlem yarım saat sürebilir.

SÜLÜK TEDAVİSİNDEN ÖNCE ;


*Kişi gelirken ilaçları ile en son tarihli raporlarıyla müracat etmelidir. Kan verme işlemlerinde üşüme olabileceğinden rahat ve kalın giyinmek üşütmemek açısından idealdir. Uykusuz ve yorgun, 4 saatten fazla açlık durumu mevcut olanlar işlemi erteletmelidir.

*1 GÜN ÖNCEKomadin, 200 mg aspirin veya plavix gb yoğun kan sulandırıcı ilaçlar kesilmeli.

* Kan sulandırıcı gıda (kiraz, vişne, limon) kan sulandırıcı ilaç (100 mg aspirin 1 gün önce) kesilmeli. Kişi alkol almamalı. Karnı tok ve iyi uyuyup dinlenmiş olmalıdır.

*Bayanlar işlem zamanında REGLİ (hasta)olmamalıdır. Yumurtalık atılımı bitmelidir.

*İŞLEME YAKIN, Banyo yapılabilirse kan temizliği öncesi temizlik sağlar, İŞLEMDEN ÖNCE Tuvalet yapılmalı çünkü işlem bir saat sürebilir.Ayrıca sülüğün diüretik(idrar yaptırıcı enzim) etkisinden işlem esnasında tuvalet gereksinimi artabilir. (işlemden sonra kişi kanama durması için 2 gün banyo etmemelidir. Ugulama bölgesinin temiz olması açısından pansumanlarından iki gün banyo edemeyeceğinden, pansuman için önlem olarak 1 poşet ped olarak çocuk bezi, hasta bezi almalıdır.


Sülük tedavisi uygulamasında dikkat edilmesi gereken noktaların başında hastanın anemi (kansızlık) sorununun olmaması, böyle bir sorunu varsa önce kansızlık tedavisi yapıldıktan sonra (hemoglobin 12 üzeri) karaciğer, dalak, kemik iliği ve ürogenital kan temizliği yapılmayla başlanarak kansızlık sorunun giderilmesine öncelik verilerek başlanması tavsiye olunur. Pıhtılaşmaya engel bir hastalığının bulunmaması ve vücudunda aktif bir kanama odağının bulunmaması son bir ay içinde zehirlenmeye bağlı mide-barsak kanaması gibi bir hastalık geçirilmiş olmaması, cerrahi işlemlerin öncesi ve sonrası Ayrıca diyalize girmekte olan hastaların kansızlık durumu olduğundan aşırı geç kalınmış organ hasarı gb durumlarından Sülük Tedavisi uygulanmaz. Gebelerde ve emziren annelerde kan çocuğun gelişimi için gerekli olduğundan, kontrolsüz diyabet hastalığı ve kalp pili olanlarda sülük tedavisi uygulanmaz. kalpte stend(kanal açma plakası) durumlarında sakınca yoktur. Diyabet  ve kalpte ritim problemi olanlarda kupa daha verimli bi şifa metodudur. Oruçlu iken de orucu bozduğundan ve halsiz bıraktığından acelesi yoksa ertelenebilir. Oruçlu iken kupanın orucu bozma durumu yoktur. Ancak kupa sayısı oruçlu olma durumuna bakılarak kan durumuna göre sayısı azaltılabilir.

MÜSİL TEDAVİSİ NASILDIR?

Müsil tedavisi en iyi sabah aç karnına yapılır. Kişi sabah açken Vucut büyüklüğüne göre tahlil sonuçları ve hastalıklarına bakılarak kişi 3 saat önce yeme içme olayı sonlandırılmalıdır. Müsil miktarı kişinin yaşına ve kilo durumuna göre ayarlanır. 

Müsilden sonra asla yeme yapmaz ara ara su içer. 6 saate yakın 3 veya 4 kez tuvalette boşalır.

Boşalma olmazssa bazı çok kilolu ve tıkanma durumu olan kişiler için işlem 2 gün sonra yenilenir.

Boşalma bittikten sonra ara ara ballı su içilir. 8 saat sonra bu süre ne kadar geç olursa o kadar iyi olur yani gastrointestinal sistem boşalıp havalandırılıp ballı suyla temizlenmiş olduktan sonra yemeğe başlanırken yağsız tuzsuz (3 -5 kaşık ) sulu pirinç lapasıyla bağırsaklar kapatılıp . Meyve (mümkünse hurma, incir, üzüm , muz, kiraz, nar, zeytin ) ve mustat yenerek sonra çorbayla(sarımsaklı mercimekli domatesli ebegümeci çorbası vb.) gıdaya başlanarak gıda takviyesine devam ettirilir. Müsilden sonraki gün çorba türü hafif gıda yenilmelidir.

Müsil Tedavisi yılda en az/en fazla kaç kere yapılmalıdır ?


6 yaşından itibaren yılda bir şeklinde 15 yaşına kadar yapılır.15 yaş yukarısı yılda dört şeklinde yaptırabilir. En ideal günü tam bir temizlik olması için orucun son günü sabahtan yapılanıdır.