KUPA ŞİFASI

KUPA (ÇIRPMAHACAMATCUPPİNG) NEDİR ?

     Ameller niyetlere göre değer kazanır. Sünnete uymak niyetiyle ve bize emanet olan vücudumuzun sağlığına kavuşması için yaptırdığımız hacamat bir ibadet değeri taşır. Çünkü ibadetlerimizi ve diğer görevlerimizi ancak sağlıklı bir bedenle tam olarak yerine getirebiliriz.
      Peygamberimiz (s.a.s)'in yaptığı ve yapılmasını tavsiye ettiği işlerin şüphesiz bir anlamı ve hikmeti vardır. Onun hayatı bizim için örnektir: "Andolsun Allah'ın Resulü’nde sizin için Allah'ı ve ahireti arzu eden ve Allah'ı çok anan kimseler için (uyulacak) en güzel bir örnek vardır" (el-Ahzâb, 33/21).

      Kupa'da kanser’den kısırlığa kadar birçok hastalığa 100 derde şifa vardır;

       Ay ‘ın çekim kuvveti sadece med ve cezir (gel-git) hadisesi ile sulara değil ; aynı zamanda insanlara, hayvanlara, meyvelere, ağaçlara topraklara, hatta madenlere dahi tesir etmektedir. “‘Güneşin tesiri harareti ile, ayın tesiri ise rutubeti iledir. ”Ayrıca dolaşımdaki kanın hızında da artma meydana gelir. İnsanlar kendilerini güçlü ve sağlıklı hissederler. Cinsel istekte kuvvetlenme olur. Yapılan araştırmalara göre bu dönemde ayın 11-21. günlerinde işlenen suçlar ve cinayetlerde belirgin artışlar olduğu tespit edilmiştir. Bu günlerde ayın cazibesi vücuttaki kanın hareketlenmesine ve vücudun dinç olmasına tesir ettiğinden dolayı kişiyi suç işlemeye müsait bir hale getirdiği gibi sinir sistemine de tesir etmektedir “. Ayın ikinci yarısında ise kan miktarı azalır. Bu dönemde ise zayıflık hisseden insanların ağrıları artar. Daha geç iyileşirler. Kan dolaşımları ve bağışıklık sistemleri zayıflamıştır.


       Eğer insan vücudundaki kan hücreleri yanyana dizilecek olsaydı 96.500 km'lik bir şerit oluşturacaklardı yani dünyanın çevresini 2 kez dolaşmaya yeterli bir uzunlukta olacaklardı. Minik kan damlasının %50'sinde 5 milyon alyuvar 10 bin akyuvar ve 250 bin trombosit vardır. Diğer yarısını ise plazma teşkil eder.
Bir akyuvarın kalbinizden başınıza gidip gelmesi yaklaşık 10 sn ayak baş parmağınıza gidip gelmesi ise yaklaşık 1 dakika sürer. Bir gün içinde bu akyuvar vücutta binden fazla tur yapar. Akyuvarlar saniyede 1.2 milyon tane olmak üzere kemik iliğinde yaratılır. Bir ömür boyunca buralarda yaklaşık yarım ton akyuvar yaratılır.

Hastanelerde yapılan kan bağışı Ortalama yaklaşık 500 ml(gram) kan alınır. İnsan vücudunda yaklaşık 5000-6000 ml kan vardır. Alınan bu miktardaki kan sağlık için her hangi bir risk oluşturmaz. Hacamatta 8 kupada normal bi insanda en fazla yaklaşık 250 ml kan gidebilir.

 Kupa kan bağışının bütün faydalarını kapsar kişiyi azar azar kan bağışına hazırlar ayrıca uyarılarla nöronlara haber göndererek beynin çalışma gücünü arttırarak organı uyarması ve tamiratını devreye sokar. Minik kesiklerinde ruha ufak da olsa zulüm terapisi sağlayarak zorraki şükür sağlanır. Zülüm terapisi gören ruh gülmek için refah arayışına giden yolları arayarak sapkınlıklarını azaltarak düzgün amel oluşturmaya yönelir. Hastalıkların yüzde sekseni hatalı amelle oluşur. Gereksiz gösterişler nazarı çekebilir. Bilgi eksikliği veya karşı tarafa gerekli ikazların oluşturulmamasıyla oluşan belalar amelde sinirlenme ile başlayan kontrol kayıplarına yol açabilir.

İnsan bedeni ağaca benzer. Her ağacın işlevi için; gübre eksikliği(sülük) ile aşırı büyüdüğünde bedenin gereksiz yük barındırması halinde budama, kırbaçlama (kupa) olması gerektiği gb. Ağacımızda oluşan kasırgalarda bize savaşla gelen mücadeleleri güç ve yükselişlerin tamamlanmasına yardımcıdır. Gübre olmazsa ağacımız yeterince büyüyecek minerali bedenine alamayacağı için gelişimi eksik kalır. Şimdi ağaç ile beden ve dünya gereksinimlerini gözlemlemeyi ve gerekliliklerini tamamlamayı öğreneceğiz.

Kupa her şeyden önce bir kan verme eylemi olduğundan kan vermenin tıbbi faydaları ;

- Kemik iliğinin yağlanmasını önleyip, kan yapımı canlı tutulur.
- Verilen kanın yerine, anında vücuttan genç hücreler dolaşımına katıldığı için, bağışçı daha dinç ve canlı olur.
- Kandaki yüksek yağ oranı düşer.
- Kan bağışı kalp krizi ihtimalini %90 azaltır.
- Kan bağışlayan kişide baş ağrısı, stres, yüksek tansiyon, yorgunluk gibi rahatsızlıkların giderilmesinde çok büyük katkısı olur.

► Kupa minik kesiklerinde ruha ufak da olsa zulüm terapisi sağlayarak zorraki şükürü oluşturur. Zülüm terapisi gören ruh gülmek için refah arayışına giden yolları arayarak sapkınlıklarını azaltarak düzgün amel oluşturmaya yönelerek belaları defeder. Ruhsal düzelmeler üzerinde etkisi fazladır.

► Kupa 18 yaş altındaki ve 65 yaş üstündeki kan veremeyen bireylerin az da olsa kan verdirerek kan hücrelerini yeniler. Biz biliriz ki kanın da bir zekatı vardır ve 3 er ay aralarla az da olsa akıtılarak organlara taze kan gönderilebilmesi yenilenmek için sağlanılmalıdır.

► Kan üretimi ile görevli organları uyarır ve yeniden genç kan hücrelerinin yapılmasını sağlar.

► Kırmızı kan hücrelerini (alyuvarları) büyüten kanı katılaştıran, dolaşımı bozan fazla asitleri Kupayla vücuttan dışarı atabiliriz.

► Kupa bağışıklık sistemini kuvvetlendirir, vücuda direnç kazandırır.

► Metabolizmayı düzenleyerek, Bağışıklık sistemini kuvvetlendirir.

► Organ fonksiyonlarını canlandırır. Organlar daha düzenli çalışmaya başlar. Organların kullanılabilirlik kapasitelerini arttırır.

►Kistler üzerinde mucizevi etkisi olup, Kanser olup ameliyat olması gereken bir kişide, kupadan sonra kanser kütlesinin yok olduğu görülmüştür.

► Hastalıkları önler, Beyin fonksiyonlarını canlandırır.

► Vücuda canlılık ve enerji verdiğinden dolayı cilt ve vücut daha genç ve dinç görünür. kılcal damar tıkanıklığı önlenir.


► Yüksek kan basıncını düşürücü ve dolaşımı düzenleyerek ağrıları giderir. Ağrı eşiği düşük olanların, eşik değerini yükseltir.

► Hipofiz bezini uyarmak sureti ile yapılan kupa görevi hormonların salgılamasını kontrol eden bu bezeyi daha etkin hale getirir.Şeker hastalarında 7 seans sonrası bariz iyileşmeler gözlenmiştir.

► Büyük nazar, ağırlık, kötü yere basma ile oluşmuş enerji düşüşlerini dengeleyici kötü enerji kaynaklı hastalıkları düzeltmede belirgin onarıcı özelliği vardır.

► Zehirlenme de ilk tercih edilmesi gereken durumlardan olup vakit kaybetmeden yapılmalıdır.(besin zehirlenmesi,ilaç zehirlenmesi,alerjik reaksiyon,yılan zehirlenmesi, akrep sokması vb.)Beden olduğu yerde tuvalet ettirilip vucudun toksik miktarı düşürtülüp abdest aldırmadan bile acil önlem olarak başlanabilir.

►Şeytanın vesveselerine karşı kalbin arkasından yapılan kupa çok faydalıdır. 50 senelik kökleşmiş büyünün, kalp karşısından yapılan kupayla kaldırıldığı belirtilmiştir.

►Kendilerine cin musallat olan kadınlara kupa yapıldığı takdirde 6 ay cinlerin yaklaşmadığını dillendirmişlerdir.


   KUPA'DAN ÖNCE YAPILACAKLAR;


*Kişi gelirken ilaçları ile en son tarihli raporlarıyla müracat etmelidir. Kan verme işlemlerinde üşüme olabileceğinden rahat ve kalın giyinmek üşütmemek açısından idealdir. Uykusuz ve yorgun, 4 saatten fazla açlık durumu mevcut olanlar işlemi erteletmelidir.

Bayanlar işlem zamanında REGLİ olmamalıdır. Yumurtalık atılımı bitmelidir.

*1 GÜN ÖNCE; Komadin, 200 mg aspirin veya plavix gb ilaçlar yoğun kan sulandırıcı kesilmeli.

 * Kan sulandırıcı gıda azaltılmalı (fazla kiraz) kan sulandırıcı ilaç (100 mg aspirin o gün) alınmamalı. O gün Hayvansal gıda perhizi yapılmalı.(Et, süt, yumurta, yoğurt, peynir, margarin, vb.) olabildiğince  yağsız beslenilmeli.(yapılabilirse 1 gün öncesinden bile alınmayabilir.) Kan temizliği öncesi kan konsantrasyonunun olmaması için 24 saat öncesinden hayvansal gıda alınmaz. Zira hayvansal gıdalar protein ihtiva eder, kanı koyulaştırır. Hayvansal perhize dikkat edilerek yapılan kupa daha faydalıdır. Olaki unutup bir dilim peynir veya bir lokma et yenildiyse sorun değil, bir yemek kaşığı sirke içilirse hayvansal gıdanın etkisini nötürleştirir.

*Alkol alınmamalı, eşiyle birliktelik yaşanmamalı, birliktelik stresi azaltır ama aynı zamanda da kan dolaşımını yavaşlatır. Kan dolaşımı zayıf olursa kupanın şifası azalır. Bu nedenle kupa'dan önce bir gün (24 saat) birliktelik yapılmaması daha iyidir. 


*İŞLEMDEN 1 SAAT ÖNCE; Yiyecek içeçek azaltılmalı.

Kupa'nın aç karnına yapılmasının nedeni; aç iken kandaki total yağ ve glikoz oranını ve diğer zararlı maddeler düşük düzeyde bulunmaktadır. Bu durumda kalp, karaciğer ve böbrekler daha aktiflerdir.

Vücutta takribi 6-7 litre kan olup yemekten sonra takribi 3-4 litre kan sindirim işlemini gerçekleştirmek için görevlendirilir. Bu durumda kan basıncı düşmesi ve kan dolaşım hızının yavaşlaması nedeniyle kupa ile toksit maddeleri temizlemek zorlaşır. 

Çünkü; tokluk halinde kan, karın boşluğunda göllendiği için hayati merkezlerimiz olan beyin ve kalbin beslenmesi zayıflamıştır. Böyle durumlarda kupa yapılınca beyne, kalbe ve diğer hayati hormon ve enzim yapan bezlere giden kan hacmi iyice düşerek, felç, enfarktüs gibi kalıcı rahatsızlıkların çıkmasına neden olur.

*İŞLEME YAKIN, Banyo yapılabilirse kan temizliği öncesi temizlik sağlar(1 gün banyo edemeyeceği için şart değil)İŞLEMDEN ÖNCE Tuvalet yapılıp Abdest alınmalı çünkü işlem yarım saat sürebilir.KESİKLİ KUPA'DAN (ÇIRPMAHACAMATCUPPİNG)ÖNCE YAPILACAKLAR;Başlamadan önce kesikli kupada hastaya yapılacak olan anket

1. Tarih?

 

2. İletişim bilgileri cep?

 

3. Adı, soyadı?

 

4. Yaşı, boyu, kilosu?

 

5. Mesleği?

 

6. Bağımlılıkları? Uyuşturucu madde kullanımı?

Sigara, alkol, kokain, ecstasy, bonzai, amfetamin, esrar, eroin, uçucu maddeler?..

7. En son kan verdiği zaman, sıklık miktarı. Bir sorunla karşılaşıldı mı?

 

8. Kan gurubu?

 

9. Regl durumu?

(-)

10. Gebelik durumu?

Kupa yaptırdıysa belki 6. aya kadar kesiksiz (+) 1 kupa aorta, yoksa (-), düşük (-) 4 ay sonra (+)

11. Kalp pili?

8 kupa kalpten uzak yerler, kalp (-)

12. Platin?

Platin bölgesine (-) diğer yerler (+)

13. Organ nakli?

Nakil bölgesine (-) 5 ay sonra (+)

14. Hemofili?

Kesiksiz ateşli kupa masaj seans durumuna göre 2 yıl sonra kotrollü nokta  kupa

15. Diyaliz?

Kansız oldukları için kesiksiz ateşli kupadan sonra kotrollü nokta kupa

16. Kemoterapi?

(-) bittikten 3 ay sonra (+)

17. Bulaşıcı hastalıkları var mı?

Hepatit A-B-C, AIDS, sıtma. hepatit B(+)

18. Aşıları?

3 gün sonra (+)

19. Geçirilmiş ameliyatlar ve yılları?

Ameliyattan 3 ay sonra(+), lazerle göz ameliyatı baş (-) 2 ay sonra (+), organ nakli bölgesine (-) kırık (-) bölgenin 5 cm üstüne 5 kupa (+) düşük (-) 3 ay sonra (+) endoskopi (-) 1 ay sonra(+) mide ve bağırsak kanaması (-) 1 ay sonra (+)

20. Kan sulandırıcı

200,100 mg aspirin,  antikoagülan (komadin, plavix) vb. 1 gün önce kesilir.

21. Hb ?≥ 12

 B12?

22. 180 > 110 Tansiyon 85 > 60

 

23. Açlık, tokluk durumu?

100 açlık < şeker < tokluk 200

24. Kullanılan ilaçlar?


25. Hastalıklarınız ve öncelik sıraları? NOT; Ateşli kupa kesiksiz yapıldığı takdirde kansızlık durumunu düzeltici etkisi mevcuttur. Bu halde kan miktarı azsa idealdir.KUPA'DA; 

 

*Uzanıp NİYET edilecek (niyet ettim varolan ve varolmayan hastalıklarımın hayırlı vakitte şifasına) 


*İŞLEM ESNASINDA ; 3 kez ayetel kürsü vb. dualar okunabilir.


*CİLT UYARILMASI ESNASINDA ; Burundan nefes alıp ağızdan derin nefes verilebilir sonra duaya devam 

edilebilir. İşlem bitince doğrulup 2 dk oturup üstünü giyebilir.


KUPA'DAN SONRA YAPILACAKLAR;


*SİRKELİ BALLI KARIŞIMLI SU İÇİLMELİ,


*EVE GİTTİĞİNDE ; Bölge oksijenlenmeli, sigara içilmemeli, dikkat gerektirecek faaliyetlerde (araba kullanmada) bulunmamalı, su alımı arttırılmalı(en az iki litre su ), alkol alınmamalı 

*UYURKEN ; Başının altına ince yün yastığı koyacak, dinlenecek,

*İŞLEMDEN SONRA 1 GÜN ; Hayvansal gıda (et, süt, yumurta, yoğurt, peynir, margarin vb.) yenilmeyecek (fazla kiraz, aspirin 100,200 ve plavix, comadin vb. alınmamalıEşiyle bir gün birliktelik yaşanmamalı

* Kesiklerden beyne uyarı gittiğinden hassasiyet artıp ağrı hissedildiğinde muz yenebilir.

 1 gün sonra duş almada sakınca yoktur. Duştan sonra krem sürülebilir 

 2 GÜN ; Bölgeye kan durdurucu antiseptik antibiyotik (ozonlu kantoron, biberiye, ardıç, kekik, ısırgan zeytinyağlı, ballı kaymak, sirke vb. masaj yağı şeklinde biri seçilip sürülebilir,


*İŞLEMDEN SONRA 2 AY; Aç karnına günde 2 kez ballı sirkeli su veya üzüm yerse şifası artar. Şeker hastaları ekşinar veya narekşisi yiyebilir. Kan verilmemeli, kan arttırıcı gıdayla beslenmelidir. 

(domates, tere, antepfıstığı, kestane, pekmez, üzüm, dut, kırmızı et, dalak, karaciğer, hindi, karides, balıkla)

Küçük kesiler genelde 3 gün içinde kaybolur. İşlemden 2 gün sonra kesiler iyileştikçe tatlı bi kaşıntı yapabilir. izlere sirke ile masaj yapılması kaşıntıyı keser. peşine zeytinyağı sürülebilir.

*İkinci seans 2 ay sonraki kan miktarınıza göre yapılabilir.

Kupa'da En Çok Kaç Adet Kupa Kullanılır?


 

Kesiksiz kupa her ay 10 kupa bile yapılabilir. Kesikli kupa tedavisinde kupa adedi kişinin yaşına, dayanıklılığına, kilosuna, kan miktarına, tansiyonuna, rahatsızlığına ve kupaların dolum miktarına göre orta yaşlar en az 3 en fazla 8 veya 10 yerden en fazla 20 yere kadar yapılabilir. Fakat 8 idealdir. Her kupa ortalama 30 ml kan çekebilir şeklinde kupa sayısı kan miktarıyla bağlantılı olarak belirlenmelidir. Eğer dolaşım probleminden kan çıkışı fazla değilse problemli bölgenin çevresine kupa sayısı arttırılabilir.Kupa Yılda En Az/ En Fazla Kaç Kere Yapılabilir?
 
Yılda en azından bağışlıklık sistemini arttırmak için 2 kere 6 ay aralarla orta yaşlar için 8 kupa ortalama fakat yaş miktarına göre değişken yaz ve kış başlangıçları kupa yaptırmak iyidir. En fazla 8 kesikli kupa girildiğinde yılda kadınlar 4 erkekler 5 kez olabilir. Hastalık fazlaysa kan durumu iyiyse bir
seans daha olabilirler. Kadın rengli olmuyorsa da bir seans fazla olabilir. 3 kupa olarak her ay şeklinde de yaptırabilirler. Bu sindirerek uzun vade düzeltme için daha idealdir. Eğer hastalık ciddi değilse azar azar bedeni zorlamadan daha idealdir.

*40 günlük bebeğe tek kücük bir kupa olarak kuyruk sokumundan bi kaç damla kan akıtılarak başlanabilir.Kupa'dan Sonra Yapılması Sünnet Olan Şeyler Nelerdir?

Kupa’dan sonra suyla ballı sirke içmek, 10 dk da olsa kan hücrelerinin oluşumunu uyarmak için yürüyebilmek sünnettir.


    *"Sirke ne güzel katıktır. Allahü teâlâ sirkeye bereket versin, o, benden önceki Peygamberlerin de katığı idi. Sirke varsa, başka katığa ihtiyaç olmaz.''[İ.Mace]Hz Muhammed (Sirke yiyene, Allahü teâlâ iki melek vazifelendirir. Yemek bitinceye kadar o kişiye dua, istiğfar ederler.) [İ.Asakir]

(Sirke bulunmayan evde, geçim darlığı olur.) [Ebuşşeyh]
 
       *Bedenden ayrılan şu yedi şeyi gömünüz; saçı, Tırnağı, kanı adet kanını, dişi, pıhtıyı ve doğum artıklarını. (Ramuz el-Ehadis:549/17)


Kupa’da yapılması tavsiye edilmeyen durumlar nelerdir?


       Tok mideyle kupa olmak. Kan hücrelerinin yiyecek ayrıştırmaya gitmemesi için. Kupa’dan hemen sonra uyumak. Kan işlemlerini kendi kendine yapmak güvenlik açısından ideal değildir. Kupa tedavisi yapıldığı gün içki içilmesi. Dikkat gerektirecek ağır faaliyetlerde bulunması mesela araba kullanması. Sigara da hemen içilmezse iyi olur.

Tıp doktoru aidin salih anısına