MÜSHİL ŞİFASI

Mısırda bismillahsız sudan şeytan, toprak mahsülünden hastalık bulaşır düşüncesiyle ayda bir yapılan müsil tedavisi. Kuranda yer alan 7 gıdanın çıkışı sağlamaya yönelik yapılan araştırmalar Mısırlıların gelişmiş bir uygarlığa sahip dini bağlılıklarını ispatlarcasına geleneklerini bir kez daha ıspatlar.

     Vucudumuza aldığımız her gıda beyin dur dediğinde bırakılmaz ve yenirse toksik madde olarak vücutta birikerek atılamazsa hastalığa sebep olabilir. Müshil atılamayan ve vücutta birikerek hastalığa yol açan vücut için gerekli olmadan vücuda alınan zararlı toprak ürününün vücuttan uzaklaştırılması işlemidir. Bu işlem yılda iki kez mutlaka yapılmalıdır. Vucuttada en fazla atık madde gastrointestinal sistemde birikir o halde o organı da temizlemek ve dinlendirmek şarttır. Fakat en güzeli komple boşaltıp gastrointestinali dinlenmeye bırakıp hücreleri işlem sonrasında kapatmaktır. En faydalı günü orucun son günü sabahtan yapılanıdır. Müsil tıpkı bi evin tuvaletini temizlemek gibidir evin tuvaleti ne kadar temiz tutulursa diğer odalar o kadar az kokar. Müslümanlar yılda 1 ay oruç tutarak da kendilerine azcık da olsa müsil yaparlar. Kuranda oruç ile alakali tahmini 11 ayet geçiyor. 


                              MÜSİL TEDAVİSİ NASILDIR? 


      Müsil tedavisi en iyi sabah aç karnına yapılır. Kişi sabah açken Vucut büyüklüğüne göre  tahlil sonuçları ve hastalıklarına  bakılarak  kişi 3 saat önce yeme içme olayını sonlandırmalıdır. Müsil miktarı kişinin yaşına ve kilo durumuna göre ayarlanır.

      Müsilden sonra  asla yeme yapmaz sık sık su içer. 6 veya 12 saate yakın 2 veya 3 kez tuvalettte boşalır.

      Boşalma olmazssa bazı çok kilolu ve tıkanma durumu olan kişiler için işlem 2 gün sonra işlem yenilenir.

      Boşalma bittikten sonra ara ara el yapımı şifa sirkeli su(zayıflamak isteyenler elma sirkesi, kan grubu A, B ve AB olanlar beyaz üzümden,kan grubu O olanlar siyah üzüm sirkesi kullanabilirse (organ toksinlerinin atılması için)şifası daha iyi olur.)sonra organik(gerçek) ballı su(organ düzenlemesi için)sonra el yapımı kefir(bağırsak bakterilerinin yerine konması için) en son değirmende yapılmış soğuk pres zeytinyağı içilebildiği kadar sırayla içilir. 6 saat sonra bu süre ne kadar geç olursa o kadar iyi olur yani gastrointestinal sistem boşalıp havalandırılıp sirkeli suyla ,ballı suyla ve kefirle temizlenmiş düzenlenmiş ve bakterileri bırakıldıktan sonra zeytinyağıyla yemeğe başlanmadan önce yağsız tuzsuz (5 kaşık ) sulu pirinç lapasıyla bağırsaklar kapatılıp . Meyve (mümkünse mevsiminde yetişen ve taze olan hurma, incir, üzüm , muz, kiraz, nar, zeytin ) ve mustat yenerek  sonra çorbayla (sarımsaklı, mercimekli, domatesli, ebegümeci çorbası vb.) gıdaya başlanarak gıda takviyesine devam ettirilir. Müsilden sonra çorba türü hafif gıdalar yenilmelidir.


Müsil Tedavisi Yılda En Az/ En Fazla Kaç Kere Yapılmalıdır ?


       18 yaş yukarısı yılda dört şeklinde Yaz, kış, ilkbahar sonahar başlangıçları şeklinde yaptırabilir. En ideal günü Orucun son günü sabahtan yapılanıdır.

 

Müsil Tedavisi Kimlere Yapılmaz? 


Hamile, Emziren, Hipertansiyonlular, Hipotansiyon, Diyabet 1,İleri düzeyde Guatr-Tiroit, Karaciğer ve Böbrek yetmezliklerinde, 18 yaş altına, kortizon, coumadin, Doğum kontrol hapı arasından 5-6  saat sonra

 Müsil Tedavisinin Faydaları ? 


Bağırsakların çalışmasını düzenler, temizler, hücreleri yeniler ve cildi sıkılaştırır, kolesterolü dengeler, idrar söktürür (Prostat ve böbrek hastalıklarına faydalıdır) Gaz oluşumunu azaltır ve buna bağlı olarak şişkinlik şikayeti olanlar için yararlıdır. Cildi sıkılaştırdığı için de Zayıflama esnasındaki deri sarkmalarını engeller. Gaz giderici etkisiyle de karın bölgesindeki şişkinliği ve hazımsızlığı tamamıyla gidermektedir.


Ey iman edenler! Oruç, sizden öncekilere farz kılındığı gibi size de farz kılındı. Umulur ki korunursunuz.


Maddi Hastalıkların sebebi olarak yanlış beslenme konusuna önemle dikkat eden Peygamber Efendimiz (sav);

”- İnsanoğlu tıka basa doldurduğu midesinden daha kötü bir kap doldurmamıştır, mutlaka doldurması

gerekiyorsa; midenin1/3 yemeğe,1/3 ünü suya kalan 1/3 ünü boş bıraksın.” diye buyurmuştur.

           

    Yapılan nakli bilgiler ve bilimsel araştırmalar neticesi maddi hastalıkların nedenleri;

     1.Yemeklerin tam çiğnenmeden yutulması,

     2.Yemeklerin ayakta yenilmesi ve içilmesi,

     3.Mideye gereğinden çok besin girmesi, Aşırı tokluk.

* Dilin tat almadığı ve beynin devam et demediği ihtiyaç fazlası gıdanın vücuda sokulması. Karışık çok türlü

bileşik besinlerin midede biriktirilmesiyle vücutta zehrin artması ve bedeni yorarak hazmın güçleşmesi. 

* Gıdaların fazla miktarda alınması. Gıdalar insanın alması gerektiği miktarda tasarlanıp var edilmiştir. Miktarından 

fazlası bedeni yorabilir.


     4. Giren besinlerin çok azının yararlı olması, Beynin kabul etmediği besine bireyin zorlanması

     5. Kuran da da belirtildiği gb taze olan yiyeceklerin yenmemesinin artması (Katkı maddeli karışımlı tohumların 

ürünlerinin yenmesi GDO ya hayır.)