SÜLÜK ŞİFASI

SÜLÜK ( HİRUDOTERAPİ )  NE DEMEKTİR?

CANLILAR’IN KRAL’I İNSAN, CANLILARIN DOKTORU’DA SÜLÜKTÜR.


Sülükle tedavi Latince ismi Hirudoterapi’dir. Mikro cerrahide ve plastik cerrahide kullanımı yaygınlaşan bu hayvanlar özellikle mikro cerrahi uzmanlarınca “maden” olarak tasvir edilirler. İngilizler Sülüğe ‘canlı eczane’ adını takmışlardır. Tatarlar ise dualı hayvan. Sülük temel olarak vucutta kandaki atık maddeyi emer, temiz kanı emmez. Sülüğün enjektöre çekilen muhtelif ilaçlardan tek farkı, bu ilaçların bizim tarafımızdan değil, bu canlının bizzat kendi ağzından verilmesidir. Ayrıca ortasındaki kanalda “ilaç olarak tanımlanan” ve içinde 105 civarında bioaktif madde bulunan bir salgı biriktirmektedir. Bu canlıyı ilaç haline dönüştüren özelliği işte bu biriktirdiği salgıda bulunmaktadır. Dolayısıyla halk arasında bilinenin tersine tıbbi sülük; sadece kan emen bir canlı değil, insan vücudunda pek çok etkide bulunan bu salgıyı bir ilaç olarak yapıştığı yerden kan dolaşımına aktaran bir canlıdır.


    İnsan bedeni ağaca benzer. Her ağacın işlevi için; gübre eksikliği(sülük) ile aşırı büyüdüğünde bedenin gereksiz yük barındırması halinde budama, kırbaçlama (kupa) olması gerektiği gb. Ağacımızda oluşan kasırgalarda bize savaşla gelen mücadeleleri güç ve yükselişlerin tamamlanmasına yardımcıdır. Gübre olmazsa ağacımız yeterince büyüyecek minerali bedenine alamayacağı için gelişimi eksik kalır. Şimdi ağaç ile beden ve dünya gereksinimlerini gözlemlemeyi ve gerekliliklerini tamamlamayı öğreneceğiz.

Tıbbi Sülüğün insan organizmasındaki temel etkileri nelerdir?

Enzimlerdeki başlıca bu maddeler;

Bağışıklık sistemini düzenleyici (İmmun modulatör) bağışıklık sistemi hücrelerini uyarıcı 
►Mikrop öldürücü (
Antimikrobiyal, Antibakteriyel, Antiseptik)

►Kas gevşetici (Miyorelaksan)
►Stres giderici (Anksiyolitik)  Nörotrofik” etkiyle sinir hücreleri ve liflerinin tamir edilmesini hızlandırır. Genel refleksi düzenler, sinir hücrelerinin yenilenmesini hızlandırır,

Tıbbi Sülüğün güçlü (antioksidan) etkisi nedeniyle Koruyucu (Preventif) Tıpta da kullanımından bahsetmek gerekir. Bu etkileriyle Hipoksi‘yi düzenler, Kan’daki oksijen miktarını arttırır,

►İdrar yaptırıcı (Diüretik). İltihaplı yaraların tedavi sürecini hızlandırır, Damarlardaki kan dolaşımını düzenler, Yağların eritilmesini sağlar,

►Diüretik özelliği sayesinde Tansiyon dengeleyici, düzenleyici (Antihipertansif) 

Damar duvarlarını düzenleyerek oluşmuş pıhtıyı eritici (Fibrinolitik)

►Sülükteki Hirudin ise, o alandaki kanın sulanmasını akıcılığını sağ­lar. (Hirudin enzimi) sayesinde antikuagulan özellikte olup heparin (kan sulandırıcı) yerine kullanılabilmektedir. 

Tıkanmış damarların açılmasında kullanılmaktadır. Kanın pıhtılaşmasını engelleyici (Antiagregandemleri çözer. Kan ve dokulardaki gaz ve toksinleri atar. 

 Sülüğün enziminde bulunan aktif histami bir doku hormonudur. İnsanlarda da histami var­dır; ancak bu pasif histamidir. Aktif olabilmeleri için vücudumuzda alerjik bir reaksiyon olma­sı veya dışardan vücuda bir bakterinin girmesi lâzımdır. İnsan için lüzumlu olan bu madde, yaşanan ani bir şokta vücut tarafından idrar yolu ile dışarı atılır. Bu ise istenmeyen bir durum­dur.  Böyle hallerde insan üzerinde alerji görülebilir, insan şoka girebilir. Yukarıda da belirttiğimiz gibi sülükte Histami aktif olarak mevcuttur. Bu bakımdan tedavi edilecek alanı aktifleştirir.

      Sülükte Histami ve Hirudin olmamış olsa, sülükteki diğer onlarca enzim etkilerini iyi göstermemiş olurlar. İşte, bu iki faktör üzeri­ne sülüğün mucizesi kurulmuştur. Bugün için her iki maddenin de lâbratuvarlarda kimya ürünü olarak sunî bir şekilde üretilmesi sağlanmıştır. Ancak sunî olarak üretilen bu enzimler insanlar üzerinde sülüğün gösterdiği etkiyi gösterememektedirler. Bu durum da bize tedavinin sadece Histami ve Hirudin bileşimi ile meydana gelmediğini ispatlamaktadır.

►Ağrı kesici (Analjezik)

Antiromatizmal

      Ayaklarımıza yaptığımız topraklamalar da vücutta allerji oluşturup pasif bağışıklanmamızı ve histamiyi aktifleştirmemizi sağlayan diğer bir yöntemdir. Kan işiyle uğraşan bireyin üç ay aralarla bu topraklamayı yapması ve kan temizliklerinin üst sınırda olması şifa gücünü arttırır.  

     Sülük tedavisi yaptıran hasta ilaçlarınıda bi yandan kullanıyorsa sülüğün 2 ay boyunca korunma enzimleri göz önünde bulundurduğunda 8 sülük üzeri çalışmalarda hastanın kullandığı ilacı da kestirmelidir. Yani antibiyotik, ağrı kesici, kan sulandırıcı vb gibi ilaçları kullanan hastanın ilaçları düzenlenip azaltılarak veya keserek sülüğün enzimlerindeki ilaç koruyuculuğunu kullanmaya başlanarak hastanın bedenindeki ilaç yüklemesi düşürülmelidir.

* Sülük Hastanelerde damar yolu bulunamayan yaşlıların damar yolunu bulmada kullanılıyor”

SÜLÜK TEDAVİSİNDEN ÖNCE ;


*3 gün önce; Kan sulandırıcı gıda kiraz, vişne, dut, karaüzüm, limon, greyfurt, portakal suyu, maydanoz, havuç, karalahana) azaltılmalı ilaç ( komadin vb.) kesilmeli.100 mg aspirinde aynı gün yapılmış sorun teşkil etmemiştir. Fakat 200 mg aspirinde kanama kontrolü açısından 2 gün önce sonlandırılmalıdır.


*Kişi regli (hasta) olmamalıdır. Yumurtalık atılımının aksamaması için.


*İşlemden önce banyo (kişinin iki gün banyo edemeyeceğinden uygulama bölgesinin temiz olması açısından), Sülükte diüretik idrar söktürücü olduğundan tuvaletini işlemden önce ve sonra yapmalıdır.


      Sülük tedavisi uygulamasında dikkat edilmesi gereken noktaların başında hastanın anemi (kansızlık) sorununun olmaması, böyle bir sorunu varsa önce kansızlık tedavisi yapıldıktan sonra (hemoglobin 12 üzeri) karaciğer, dalak ve ürogenital sülük tedavisi yapılmayla kansızlık sorunun giderilmesi. Pıhtılaşmaya engel bir hastalığının bulunmaması ve vücudunda aktif bir kanama odağının bulunmaması son bir ay içinde mide-barsak kanaması gibi bir hastalık geçirilmiş olmaması, cerrahi işlemlerin öncesi ve sonrası Ayrıca diyalize girmekte olan hastaların vital bulguları çok değişken olduğundan Sülük Tedavisi kontrolsüz uygulanmaz. Gebelerde ve emziren annelerde çocuğun besin rızkına girmemek için, kontrolsüz diyabet hastalığı veya kalp yetmezliği olanlarda kontrollü sülük tedavisi uygulanmalıdır. Oruçlu iken de enzimlerinden dolayı orucu bozduğundan ve halsiz bıraktığından olmayabilir.


SÜLÜK'TE DİKKAT EDİLECEKLER ?


Başlamadan önce sülükte hastaya yapılacak olan anket

1. Tarih?

 

2. İletişim bilgileri cep?

 

3. Adı, soyadı?

 

4. Yaşı, boyu, kilosu? Açlık, uykusuzluk?

 

5. Mesleği?

 

6. Bağımlılıkları? Uyuşturucu madde kullanımı?

Sigara, alkol, kokain, ecstasy, bonzai, amfetamin, esrar, eroin, uçucu maddeler..

7. Kızılay'a en son kan verdiği zaman, sıklık miktarı. Bir sorunla karşılaşıldı mı?

 

8. Kan gurubu?

 

9. Regl durumu?

(-)

10. Gebelik durumu?

(-) , düşük (-) 4 ay sonra (+)

11. Kalp pili?

(-)

12. Platin?

Platin bölgesine (-) diğer yerler (+)

13. Organ nakli?

Nakil bölgesine (-) 5 ay sonra (+)

14. Hemofili?

(-)

15. Diyaliz?

(-)

16. Kemoterapi?

(-) bittikten 3 ay sonra (+)

17. Bulaşıcı hastalıkları var mı?

Hepatit A-B-C, AIDS, sıtma ?

18. Aşıları?

3 gün sonra (+)

19. Allerjiler?

Arı, penisilin vb.(Alerji oluştuysa işlem öncesi 1 kaşık çörekotu yenilecek)

 

20. Kan sulandırıcı

Komadin (antikoagülan) vb. 200 mg aspirin 1 gün önce, 100 mg aspirin, kiraz o gün kesilir.

21. Geçirilmiş ameliyatlar ve yılları?

Hb > 12

En erken belki; Ameliyattan 4 ay sonra (+), lazerle göz ameliyatı baş (-) 2 ay sonra (+), organ nakli bölgesine (-) kırık (-) bölgenin 5 cm üstüne 5 kupa (+) düşük (-) 4 ay sonra (+) endoskopi (-) 1 ay sonra (+) mide ve bağırsak kanaması (-) 1 ay sonra (+)

22. 53 > Hematokrit > 36

 

23. 180 > 110 Tansiyon 85 > 60

 

24. Açlık, tokluk durumu

100 açlık < şeker < tokluk 200

25. Nabızı

105 > nabız > 60

26. Ateşi

38 > ateş > 36

27. Kullanılan ilaçlar?

 

28. Hastalıklarınız ve öncelik sıraları?

 
SÜLÜK TEDAVİSİNDEN SONRA;

 


*3 gün boyunca; kan sulandırıcı kullanmamalı (kiraz, vişne, dut, karaüzüm, limon, greyfurt, portakal suyu, maydanoz, havuç, karalahana, aspirin ,komadin vb.) bol su içilmeli(en az iki litre gunluk su alınmalıdır),


*Uyurken; başının altına ince yün yastığı koyacak, dinlenecek, dikkat gerektirecek faaliyetlerde bulunmamalı,


*Kişi 2 ay boyunca kan vermemelidir.(sülüğün etken maddesi doku onarımını bitirmesi ve kişiyi kansız bırakmamak için) kan arttırıcı gıdayla beslenmelidir.


*İşlemden sonra; 2 gün banyo etmemeli, pansumanları tamponlu yapılmalı ve çıkarmamalıdır.

Sülüğün kestiği yaradan azar azar da olsa uzun bir zaman kan akışı durmaz. Bu durum te­davide kan hücrelerinin yenilenmesi için gerekli olup, insana zarar verecek miktarı barındırmaz.  Ama bütün bunlara rağmen hasta­nın kan durumuna göre sülük sayısını dikkate almak gerekir.


3.a.Bir hastada kullanılan sülükler, başka bir hastada kullanılabiliyor mu?

Sülükler ilk kullanımda ürettikleri salgıyı boşalttıklarından ikinci uygulamada aynı miktar enzimi veremezler. Karnı doyan sülük şişman olur ve 1 yıl tekrar ısırmaz. Bir hastada kullanılan sülükler kesinlikle başka bir hastada kullanılmamalıdır. Böylece kan yoluyla bulaşan hastalıkların geçişi engellenerek güvenli bir tedavi sağlanmalıdır. Bu sebepten sülükler tek kullanımlık olmalıdır.


Sterilize Sülük Kullanmazsam Ne Olur?

 

Sterilize edilmeden, kişilerin bu sülükleri dikkatsizce kullanmaları bilinen ve bilinmeyen enfeksiyonlar kapma ihtimali açısından büyük risk taşır. Şifa acısından işlemde doktor sülüğü kullanılmalıdır.


Sülük Tedavisi Yılda En Az/ En Fazla Kaç Kere ,En Çok Kaç Adet  Kullanılır?


Yılda iki defa yapılan Sülük Tedavisi, o yıl içinde enfeksiyonlar başta olmak üzere birçok hastalığa karşı koruyucu etki göstermektedir. Yılda en azından 2 kere 6 ay aralarla korunmak amaçlı, orta yaşlar için 8 adet 1 cm Sülük ortalama fakat yaş miktarına göre değişken tedavi için en az 4 adet 1 cm Sülük düzenli 2 ay aralıklarla olmak şartıyla yapılabilir. Yaz ve kış başlangıçları Sülük olmak iyidir. En fazla 8 Sülük girildiğinde yılda kadınlar 4 erkekler 5  seans 8 adet 1 cm eğer sülük büyüklüğü fazlaysa kan durumuna göre sayı azaltılabilir. Hastalık fazlaysa kan durumu iyiyse bir seans daha olabilirler. Kadın rengli olmuyorsa da bir seans fazla olabilir. 

    4 adet 1 cm Sülük olarak her ay şeklinde de yaptırabilirler. Bu sindirerek uzun vade düzeltme için daha idealdir. Eğer hastalık ciddi değilse azar azar bedeni zorlamadan daha güzel olur

*40 günlük bebeğe bilhassa anne sütünden muhafsa tek kücük botoks sülüğü olarak başlanabilir. ( İçeriğindeki 105 koruyucu maddeden dolayı Aşı ve anne sütü koruyuculuğu sağlar.)


       Hastalık halinde beklemeden  başlamak şartıyla, Yılda en azından 2 kere 6 ay aralarla korunmak amaçlı, orta yaşlar için 8 Sülük ortalama fakat yaş miktarına göre değişken en az 4 Sülük olmak şartıyla yapılabilir. sülük tedavisinden sonra 2 ay ara verilmelidir.

       Yaz ve kış başlangıçları ve dolunay zamanı kanın arttığı ayın 17_19_21 tarihlerinde Sülük olmak iyidir. En fazla 8 Sülük girildiğinde yılda kadınlar 4 erkekler 5  kez olabilir. Hastalık fazlaysa kan durumu iyiyse bir seans daha olabilirler. Kadın rengli olmuyorsa da bir seans fazla olabilir. 4 Sülük olarak 2 ay aralarla şeklinde de yaptırabilirler. Bu sindirerek uzun vade düzeltme için daha idealdir. Eğer hastalık ciddi değilse azar azar bedeni zorlamadan daha güzel olur.

      Sülük büyüklüğü kişinin hastalığına ve uygulama bölgesine göre ebat değişir.