TARİHİ

HACAMAT TARİHİ

Öz kültürümüzde binlerce yıldır kullanılan sünnetsel bir tedavi şeklidir. Hacamat İslam ülkelerinde çok yaygındır. Faydası bilim adamları tarafından kanıtlanmışdır. Çin’de Almanya, Malezya’da Kanada Arap dünyasından Avustralya’da ve bütün dünyada kullanılan önemli bir tedavi yöntemidir.

Frederick savaşlarda sinirlerini yumuşatmak için hacamat yaptırırdı. XIII. Louis ise 6 ay içinde 47 hacamat yaptırmıştı.


1840 yılında icat edildi. Döner bıçakları ve vakumla vücuttan kan alınmasını sağlıyordu. Hacamat "hacamat bıçağı" veya "hacamat zembereği" denilen bir aletle tatbik edilir. Hacamat bıçağı tarak biçiminde vücutta bir sıra çizik meydana getiren bir alettir. Bir yüzünde birçok yarık bulunan bakır bir kutu içinde tetikli bir zembereğe bağlı olan bıçaklar düğmesi basılınca zembereğin boşalmasıyla yarıklardan dışarı fırlar ve vücutta çizikler meydana getirir. Bardak vb. bir şeyle çizikler üzerinden kan çekilir. Bir cins sülük de bu iş için kullanılmaktadır.


CANLILAR’IN KRAL’I İNSAN, CANLILARIN DOKTORU’DA SÜLÜKTÜR.


Sülük kur’anda "Biz de bir sülük benzeri bir yapı içine damla yaptı." (Kur'an 23:14)

Bu ifade Sura 23:14 değil. Kelime "Alaqah" bir sülük veya kan emici ifade eder. Bir sülük cilde tutunur aynı şekilde, rahim endometrium yapışan bu gün 7-24 gelen insan embriyosu uygun bir açıklamasıdır. Sülük ana kan elde gibi, insan embriyosu desidua veya hamile endometrium kan kaynaklanmaktadır. Bu 23-24 gün embriyo bir sülük (Şekil 2) ne kadar benzediğini dikkat çekiyor. Hiçbir mikroskoplar veya 7. yüzyılda mevcut lensler vardı gibi, doktorlar insan embriyosu bu sülük gibi bir görünüm olduğunu bilinen olmazdı. Bu buğday bir çekirdek daha az olduğu için dördüncü haftanın başlarında, embriyo çıplak gözle sadece görülebilir.

 Şekil 2. Top, 24 günlük eski insan embriyo çizimi. Bu aşamada insan embriyosunun sülük gibi bir görünüm unutmayın. Aşağıda, bir sülük veya kan emici bir çizim.

    

"Sonra bu sülük benzeri yapısı, Biz bir yumru çiğnenmiş yaptı." (Kur'an 23:14)

Bu ifade Sura 23:14 dan da. "Mudghah" anlamına gelir. Arapça bir kelime "madde çiğnenmiş veya götürü çiğnenmiş." Dördüncü haftanın sonuna doğru, insan embriyosu biraz etten bir çiğnenmiş yumru (Şekil 3) gibi görünüyor. Diş izleri benzer Somitlerin gelen görünüm sonuçları çiğnenmiş. Somitlerin vertebra başlangıcı veya taslakları temsil eder.

Hadîs-i şerifte: “İlaçların hayırlısı, burna çekilen ve ağızdan alınan ilaçlar, müshil, kan aldırmak (kupa) ve sülük vurdurmaktır.” denilerek, sülük tedavisinin 14 asır önce de uygulamada olduğu ortaya konmaktadır. Peygamber Efendimiz (S.A.V), kirli kan aldırmak konusunda kupadan başka sülükleri de kullanmıştır.

Sülük Tedavinin Tarihçesi ve Bugünü:


1). MÖ. 2. yüzyılda Ege kıyılarında yaşamış olan hekim Nikandros,


2).MÖ. 3. yüzyılda Mısır ve Hint Ülkelerin vazgeçilmez tedavi yöntemleri arasında yer aldığı bilinmektedir.


3). MÖ. 15. yüzyılda yaşamış Babil'li hekimlere kadar gitmektedir.


4). MS.1. yüzyılda Yunan hekim Pliniy,


5). MS.2. yüzyılda yaşamış olan Galen sülük tedavisi uygulamışlardır.


6). İbn-i Sina'nın kitaplarında da sülük tedavisi yerini almıştır.

                                                                                                                                  

7). Sülüklerin medikal alandaki ilk kliniği yaklaşık 2500 yıl önce kurulmuştur.


16. yüzyılda kanamayı durdurmak için yağa batırılmış yün, tuval,  mazı kozası, sirkeli örümcek ağı, tütsü veya un kullanılmıştır


8).Bir dönem kilisenin “kan aldırmayı günah saymasıyla” yasaklanmış ancak Rönesansla birlikte tekrar yükselişe geçmiştir.

9).Atilla savaşan askerlerine "güçlü ve enerjik olması için" savaşlardan önce sülük uygulaması yaptırırdı. Buna dair kanıtlar AKVİLEİ ŞEHİR harabelerinde bulunmuştur.

10). Kleopatranın çocuk sahibi olmak için "sülük tedavisi" uygulattığına dair kanıtlar vardır. Doğumdan sonra sembolik olarak firavun tabutlarının üzerine "sülük" resmi yapılmasını emrettiği söylenir.

11). Napolyon her yıl Rusya'dan askerlerine uygulatmak için 6 milyon sülük alıyordu.

12).Hipokrat doktorlarından Galenus Avitsenna sülüklerin yardımıyla, hastaların acılarını dindirdiği bilinmektedir. Orta çağ döneminde Avrupa’da sülükler, birçok hastalığın tedavisi için uygulanmış ve resmi olarak kullanılması onaylanmıştır.

13). 19.yüzyıl sonlarında sadece Rusya da yılda 30 milyon sülük tedavi amaçlı kullanılmaktaydı. Yılda 90 milyon adet tıbbi sülük Avrupa'ya ihraç ediliyordu.


14). Tıbbi amaçla 1830 yılında Paris hastahanelerinde beş milyon sülük kullanıldığı bildirilmiştir (Kaestner, 1967)


15).Sülük tedavisi Peygamber Efendimiz tarafından da sıklıkla uygulanmış ve uygulanması tavsiye edilmiş bir tedavi yoludur.”


16).Osmanlı da padişahlar ve üst düzey yöneticiler her yıl mayıs ve haziran aylarında kalp krizi ve felce karşı koruyucu etkisinden dolayı sülük tedavisi yaptırırlardı.

17). Eski Sovyetler Birliğinin, her cumhuriyetinde sülük tedavisi yasal olarak özel kliniklerde uygulanırdı. 18). Özbekistan bu konuda tanınmış bir ülkedir. Özbekistan başkenti Taşkent de bulunan Semaşka Hastanesin'de sülük tedavisi uygulanmaktadır.


19). XVIII. yüzyılı sonuna doğru ve XIX. yüzyılın yarısına doğru yaygın olarak uygulanmıştır. Ancak, o zaman doktorlar sülüklerin tıpta kullanılmalarına çok önem verdiler.


20). Avrupa da 1970 yılından bu yana hastane ve kliniklerde uygulanmaktadır. Sadece Avrupa yılda 100 milyon sülük kullanmaktadır. Amerika'da sülük tedavisi uygulayan hekimlerin kurduğu derneğin 1000'den fazla üyesi vardır ve2004’de Amerikalı araştırmacı Roy Sawyer dünyanın ilk modern sülük üretim çiftliğini ( İngiltere) (Biopharm Ltd.Şti) kurmuştur.Uzun yıllardan beri sülük yetiştiriciliği ile uğraşan Ricarimpex isimli bir Fıransız şirketinin müracaatı üzerine ABD Gıda ve İlaç İdaresi (FDA) sülükle tedaviye onay vermiştir. Amerika Birleşik Devletlerinde 2004 yılında Amerikan İlaç Ve Gıda Dairesi (FDA) sülük tedavisini akredite etmiş ve Avrupa'daki gibi eczanelerde satılmasına izin vermiştir. 

                                                                                                                                                                 21).Günümüzde Almanya da hirudoterapi uygulaması yapan 300 kadar klinik mevcuttur. Almanya'da 300'ü aşkın Hirudoterapi Kliniği vardır. Almanya da yılda 300 milyon sülük kullanılmaktadır.

22). T.C Sağlık Bakanlığı kan temizliklerinin artması sebebiyle 2014 yılında Tıbbi Sülük kullanımını ve kupa tedavisini koruyucu, tamamlayıcı ve önleyici tıp alanında yapılmasını kabul etmiştir.